Kuressaare, kuten ENSV: n muut kaupungit, kaupungin henkilökohtaisista kaduista, monta vuotta sitten. Viimeisen sadan vuoden aikana pidetään hyvänä käytäntönä välttää tällaista aitoutta. Saarenmaan pääkaupungin muukalainen voi kuitenkin yhä löytää kulttuurihenkilön nimen täällä ja siellä. Kolmen tunnetun virolaisen kulttuurielämän (A. Kitzbergin, L. Koidulan ja J. Smuulin) nimeä lukuun ottamatta niin nykyään fyysisesti olemattoman Mierzejewski-kadun muisti on kirjattu kolmen vähemmän tunnettuun kadunnimiin tunnetut miehet - M. Körber, A. Luts ja K. Ojassoo. Vuodesta 2003, 150 vuotta Anton Lutsin syntymän jälkeen, on syytä esitellä hänet.

 

Tämä oli erittäin monipuolinen mies - kouluopettaja, näyttelijä, kirjailija ja valokuvaaja, sanalla - kuten sanottiin tuolloin - viivästyttävän laulajan kanssa.

 

Poikaystävä Antoni Luts saapui Arein kylään Pöiden kylässä Lutsuin kylässä. 24. joulukuuta 1853 - 11.11.1897 (VKJ), koulun tarkastaja Vello Paatsi, synnyttää 24. syyskuuta Tornimäen vanhalla hautausmaalla.

 

Koska Paatsi on käyttänyt metrijärjestelmän tietoja, tämän päivämäärän pitäisi olla luotettava, vaikka pappi on virheellisesti kirjoittanut vauvan nimen kirjoittamalla nimeksi "Aton" metriseen kirjaan. Hämmennystä nimi oli myöhemmin. Kun Anton (i) Lutsia alun perin käytettiin, sen jälkeen kirjoittaja kirjoitti "Anton Lutsu" tämän tiedotusvälineen uutiskirjeistä ja paperista. Tätä nimenvaihtoehtoa on käytetty enemmän ja leikataan myös hautakiviin.

 

Nuoren miehen koulutuspolku kulki Tornimäen ortodoksisen seurakoulun ja Kuressaaren koulukoulun Riiassa, Itämeren opettajien seminaarissa Riiassa, joka valmistui vuoden 1872 jälkeen suurten kansantanssitaidon opettajaksi mantereelle. Lokakuussa 1879 A. Luts oli Kuressaaressa, josta tuli pian Viron paikallisyhteisön sielu.

 

Hänen elämässään työskennellyt A. Lutsin vuosina 1879 - 94 opettajana kuressaaressa, eli koulussa, jonka ensimmäisen lennon (1868 - 70) oli hänen omasta tahdostaan. Hän opetti yleisiä aiheita ja pedagogiikkaa, valvoi työpajaa ja käytännöllistä pedagogista luokkaa ja teki niin hyvin, että nykyisen A. Lutsu- ja Põik-kadun (tuhoutuneen) kulmassa sijaitseva koulu kutsuttiin Lutsu-kouluksi ihmiset.

 

A. Lutsin tyttären Lydia Jürman mukaan koululaitos kolminkertaistui. Oli kaksi suurta luokkahuonetta, ruokasali, opettajahuone, vastaanottohuone, keittiö, jossa suuri pesuallas ja liesi ja ruokakomero. Kouluhuoneiston päätoimipaikan, johon kuului suuri käytävä, pyyhe, olohuone ja makuuhuone, oli viisi askelta portaiden alapuolella opiskelijoiden asuntoloiden toiseen kerrokseen. Kolmannessa kerroksessa oli workshop, jossa Lutsu opetti sidoksia ja puutöitä.

 

Syyskuun 6. päivänä 1894 "Saarlian" kirjoittaa arvioidusta opettajasta: "Hänen toimistonsa on Lutssin pojan pojan nykyisin maksama korkein palkinto. Hänen hoitonsa olivat myös käsityönä kirjat koulussa, kuten kirjan sitova, kirjanpitäjän työtä ja puusepän töitä, hän oli herännyt nuoren naisen kanssa, ja hän ymmärsi lapsensa kanssa, jotka odottivat olevansa paras tanssija hänen ympärillään, jonka kautta hän rakensi kauniin villan pohjan kaikille Hänen kutsumansa koulun nimet, joista monet ovat kiitollisia hänen puolestaan. "

 

Lastenopetuksen rinnalla A. Lutsu loi perustan Saarenmaan koululaisten jatkokoulutukselle. Vuosina 1882 - 83 viisi kollegaa ortodoksisista aikuiskoululaisista pidettiin kokouksessa kollega Mikhail Proosin kanssa uusista opetusmenetelmistä ja paremmista oppikirjoista. Rouva R. Jakobsonin syntipukki pidettiin parhaimpana lasten opettamisessa. Vuonna 1887 hän julkaisi myös opintokirjan "Venäjän virolaisten ensimmäinen kirja".

 

Kuressaaressa A. Lutsu piti pian yhteyttä paikallisten ihmisten kanssa tällä kertaa. Yleisenä tosiseikkona hän ohjasi ensimmäistä virolaista leikkiä "Mihkel ja Liisa" Salongclubin ravintolassa vuonna 1882, jonka tulot menivät Saaremaan avustuskomitealle Aleksandriassa. Vuonna 1886 Lutsu oli Kuressaaren virolaisen yhdistyksen perustajajäsen. Koulun opettaja Peeter Kozhevnikov kuvailee yhteiskunnan luomista seuraavasti: "En muista täsmälleen milloin, mutta kun saan statuksen Imantasta (Viron Virolaisten Seura - EP), palasimme Anton Lutsin asuntoon, Luts Schooliin Muisto: Anton Luts, Tehve Liiv, Friuli-silta, Aleksander ja Jüri Teckmann, Aleksei Schumann, maaseudulla asunut Georg Markus oli kirjeessä, että hän ei voinut tulla kokoukseen , mutta hän sopi ja tukee voimakkaasti aikomuksia. Tarkastelimme Imantan sääntöjä ja teimme pieniä muutoksia. Lisäksi otimme käyttöön menettelysäännöt ohjesäännössä, joten meidän sääntömme tuli pitkiksi, yli 60 jaksoa. "

 

Pöytäkirjan hyväksymistä koskevat pyynnöt allekirjoittivat P. Kozhevnikov ja A. Lutsu. Muutamia kuukausia myöhemmin saatiin Pietarin lupa. A. Lutsista tuli johtava yritys ja yksi johtavista henkilöistä. Hänen käsivartensa alla, useita soittimia päätyi kyvyttömyyteen sekä "Lucky Rider" (alunperin Viljandin vuonna 1899) alkuperää. Vuonna 1891 Luts oli jo Charlemagne-yhdistyksen perustajajäsenistä, ja hänestä tuli kirjoittaja ja yksi tärkeimmistä puhujista. Lyhyesti hän oli aktiivinen Saarlanen sanomalehdessä.

 

Vuonna 1890 A. Lutsu aloitti uuden ammatin - hän mainostaa itsensä valokuvaajaina. Saatuaan lahjan Kuressaaresta, apostolisesta ortodoksisesta seurakunnasta, Lossi t. 8, hän rakensi vuonna 1889 suunnitellun talon sukutaulun avulla, joka laittoi valokuvastudioon toisessa kerroksessa.

 

Studio avasi A. Luts joulukuussa 1890. Sanomalehtimainoksissa hän kutsuu itseään vaatimattomaksi amatööri Pietarin palkan kokeneen valokuvaaja. Tyttären, L. Jürman, oli auttanut jotkut saksalaiset, jotka myös opettivat hänelle valokuvaustyötä äidilleen. Ylioppilastutkinnot kuitenkin johtivat lämpimämpiin suhteisiin näiden kahden välillä, jotka isäni eivät huomaamatta. Tarina päättyi traagisesti - eräänä aamuna valokuvaaja löysi Luoteis-metsästä avustavan sateenvarjoon. Sittemmin Luts on tehnyt valokuvaustyötä itsekseen koulutyön alalla, ja esitteli tämän taiteen opiskelijoilleen, mukaan lukien hänen sukulaisensa, Feodor Lutsuin, joka tuli myöhemmin päiväkirjaajaksi.

 

A. Lutsu oli naimisissa Maria Särelin (1863 - 1897) kanssa. Valitettavasti perhe-elämä ei ollut onnellinen. Perhe oli ylityöllistetty, hermostunut ja mustasukkainen, mistä miehestä näytti olevan syy. Yksi entinen oppilas kirjoitti arvostetulle opettajallesa hymyillen: "Elämä oli lyönyt häntä paljon raskailla haavoilla, kohtalo oli johtanut häntä käymään satunnaisten polkujen läpi, joihin ilmiö kuitenkin antoi ihminen syy hänen elämäänsä, kun hänen sydämensä oli kaunein. "

Lopulta tämä perhe rikkoi: avioliitto purettiin vuonna 1897. Vanhempien kuoleman jälkeen kotona tehdyt varat myytiin huutokaupassa ja vartijat nimitettiin lapsiksi.

 

Lutsilla oli kuusi lasta, joista Larissa ja Raissa vuonna 1890 syntyneet kaksoset kuoli pari viikkoa. Lydia (1886 - 1985) valmistui Kuressaaren tyttöjen lukiosta, työskenteli Riian ja Pietarin seremonian päätyttyä myöhemmin Võru-naisopiskelijan opettajana. Hän oli naimisissa oleva kauppias Hans Jürimin kanssa. Pelastui Saksaan Saksassa toisen maailmansodan aikana ja sitten Yhdysvaltoihin. Suri Florida

 

Boris (1887 - 1956) valmistui Kuressaaren kaupungin koulusta, opiskeli useissa venäläisissä merikouluissa ja valmistui Pietarin Merenkulkuakatemiasta. Asus muutti Yhdysvaltoihin, missä hän palveli sotilasalusten komentajana. Suri Connecticut

 

Roman (1889 - 1955) valmistui Kuressaaren kaupungin koulusta, opiskeli metsätaloutta Wardenburgissa ja valmistui Novgorodin metsätalousinstituutista. Hän työskenteli metsäpäällikkönä Romny ja Odessa. Suri Odessa

 

Antonina (1891 - 1925) avioitui arkkitehti Eugene Haussmannin kanssa.

 

Junan syventämisen seurauksena A. Lutsu pakotti hänet luopumaan koululautakunnasta vuonna 1894, mutta hän jatkoi työnsä seurauksena päivänvaloa. Hän kuoli 11. marraskuuta 1897. Lydia Jürimin mukaan hänen isänsä hunajakenno on suurta kunnioitusta monista hengellisistä ja laulurikoroista kirkosta vanhaan temppeliin Tornimäellä, jossa entiset siirtokunnat myöhemmin pystyttivät hautakiviä.

 

Paikallinen sanomalehti "Saarlane" vastasi arvostetun koulun päällikön kuolemaan vasta ensi vuoden tammikuun lopussa, mikä johti pitkään seurantaan. Kuressaaren kansanhahmot ja kaupunkilaiset kunnioittivat kuitenkin A. Lutsin muistoa muutaman vuosikymmenen kuluttua, antaen vuonna 1930 keltalaisen kulttuurihenkilön nimen kaduille, jotka johtavat hänen entiseen kouluunsa Loss Streetillä.

 

ENDEL FISH,

Saarenmaan museo