Saartele tulles vaata kindlasti ka maakonna kultuuri- ja spordiüritusi, igas kuus leiad üritusi, mida võiks külastada: Ooperipäevad, Merepäevad, Saaremaa Rally, Kolme Päeva Jooks, Mida sellest hästi kirjust valikust esile tõsta, on raske küsimus saarlastele endilegi, kuid on nii mõnigi suurem üritus, mis on leidnud laialdasemat kõlapinda.
Ooperipäevad toimusid esimest korda 1999.aastal ja sellest ajast on igal aastal juulikuu lõpus saanud Saaremaast ooperisaar. Kuressaare piiskopilinnuse hoovi rajatud ooperisaalis kõlab kõrgetasemeline muusika, lisaks leiab kavast terve nädala jooksul põnevaid kontserte kogu maakonnas. Saaremaa Ooperipäevadest on saanud rahvusvaheline suursündmus, mida külastavad kümned tuhanded huvilised nii Eestist kui väljaspoolt. Kuressaare kammermuusika päevad,alates 1995, on Eesti pikima traditsiooniga kammermuusika festival. Kammermuusika päevad on muutunud ülimalt rahvusvaheliseks, kus esinevad tippartistid mitmetest maailma paikadest. Muusika on saarlaste ja nende külaliste jaoks tähtis ning seetõttu on huvilistele mitmeid festivale aastaringselt. Muhu saarel ja Saaremaal iidsete puude, kiviaedade ja rookatuste loodud sünergias esinevad maailmatasemel muusikud Eesti ühel  pikema traditsiooniga eksklusiivsel ja rahvusvaheline nüüdismuusikafestivalil Juu Jääb.  Klassikalise muusika austajad on oodatud festivalile Helisevad Saaremaa orelid, mis toimub keskaegsetes kirikutes. Mitmete klassikalise muusika ürituste kõrval, leiab pea iga kuu kohalikul kultuuril, pärandil ja folklooril põhinevaid kontserte, laulupäevi, festivale ning rikkalikult noortele suunatud konkursse. Saarlased on uhked oma looduse üle  ja on leidnud võimaluse esile tõsta oma looduspärandit korraldades Kadakapäevi, Orhideefestivali jne. September on saagikoristuse aeg ning saarlased on osanud ka sellest festivali teha, kutsudes kõiki nädalasele Saaremaa Toidufestivalile. Sügise saabudes raugeb saarte turismimelu ja just siis, kui tundub, et kohe-kohe on vaikus, algab oktoober tõelise spordikuuna,  tuues saarele kümneid tuhandeid spordisõpru ja –fänne üle maailma. Toimuvad Karujärve rattamaraton, ülipika tradistiooniga Saaremaa Rally ja Saaremaa Kolme Päeva Jooks, mõlemad alates  aastast 1974. Põnevaid spordiüritusi toimub aastaringselt: Muhu Väina regatt, mitmed rattavõistlused, korv-ja jalgpalli ning võrkpalli turniirid. Maakonna laudadel ja  väljakutel toimuvad mitmed põnevad rahvusvahlised tennise- ja golfiüritused, male ja kabe võistlused. Detsember toob koos mõnusa talveilmaga  kohale ka päkapikud, kes kohalikke ja külalisi erinevatele kontsertidele ja ettevõtmistele ootavad.
Põnevaid üritusi Saaremaal ja Muhumaal jätkub ja kes ei pea lugu suurest saginast, siis väiksemaid, kuid samas väga omanäolisi üritusi toimub kogu aasta jooksul mitmetes külades ning põnevates paikades.