Bänner
Viidumäe tornist on näha Saaremaa kõige metsasem osa PDF Prindi

Vaade Viidumäe tornist petab ära - tundub, et Saaremaal pole ühtegi asulat ega inimest, ainult mets, mets ja mets.

Mari Reitalu ehk Viidumäe Mari tõmbab hõlmad koomale ja hakkab tempokalt Viidumäe vaatlustornist üles ronima. Suve jooksul tuleb Maril vähemalt paarkümmend korda sedaviisi üles - alla ronida, lisaks käimised mööda looduskaitseta erinevaid mägesid, sellepärast pole imestada, et torni tippu jõudes Mari isegi ei hingelda.
"See oleks ju plass, kui hakkaksin hingeldama," on Maril nägu naeru täis, "aga vaatan, et minust palju nooremad lausa lõõtsutavad, kui üles torni ronivad."

Mari kõrgust ei karda, aga ütleb, et saab täiesti aru neist inimestest, kes on üles roninud ja siis järsku hirmust kangestuvad.
"Alla tulemine on tavaliselt hirmsam, kui üles ronimine. Kui mu oma tütar oli väike, siis ronisime ikka nii, et üles minnes julgestasin teda tagant ja alla tulles eest," õpetab Mari ja lisab, et torni ronimine on igaühe enda vastutada.

Kui Mari 1964. aastal Viidumäele tööle tuli, oli just eelmisel aastal valmis saanud uus puidust torn.
"See oli praegusest tornist umbes poolteist kilomeetrit eemal, Suurmäel, ja minu teada organiseeris torni ehitamist legendaarne matkamees Aleksander Tamm," paneb Mari mälestuskilde kokku.

Suurmäel asus vaatetorn juba tsaariajal, aga siis oli see Vene riigi triangulatsioonivõrku lülitatud punkt. Hiljem hakkasid torni kasutama ka keskkonnakaitsjad.

"Üks ilus traditsioon, mis meil selle torniga tekkis, oli uue aasta vastu võtmine torni tipus. Vahel oli läbi kinnituisanud teede torni jõudmine tõeliselt raske, aga selle eest oli ülevalt võrratu vaade, kui vene sõjaväelased, kellel oli tohutult rakette, neid vastu taevast kõmmutasid," heldib Mari neid aegu meenutades.

Puidust torn püsis vapralt püsti 1980. aastate alguseni, kuni ühe sügistormiga ümber kukkus. Aga juba enne seda oli hakatud mõtlema uue, metallist torni peale.
Alguses plaaniti uus torn ehitada vana koha peale metsa sisse, aga siis selgus, et kaasaegse tehnikaga sinna juurde ei pääse.

"Asjatundjad käisid kohapeal ja ütlesid, et kui tahame torni vana koha peale, tuleb teha torni ümber lageraie," toob Mari välja põhjuse, miks hakati tornile uut kohta otsima.

Raunamägi, mis asus otse tee ääres, tundus igati sobiliku paigana ja 1979. sügisel tõmbasid kõrgepingemehed Kohilas valmistatud torni ühes tükis püsti. Looduskaitseala oli saanud uue vaatlus - ja tulevalvetorni.

"Kui aga torni otsa ronisime, tundsime iga sammuga, kuidas torn meie all kõhedaks tegevalt õõtsus. Sellepärast lasime järgmisel aastal paigaldada tõmbitsad" näitab Mari nelja trossi, mis torni külge pingutatud.

Vastupidiselt levinud arvamusele ei asugi Viidumäe vaatlustorn looduskaitseala kõige kõrgema koha peal.
"Siit natuke eemale metsa sisse jääb üks väike nukk, mille kõrgus merepinnast on 58 m. Me alguses ei uskunud neid veneaegseid topograafilisi kaarte, aga nüüd on selgunud, et kaardi koostajatel oli õigus," tunnistab Mari.

Torni ehitades oli vaateplatvormi kõrgus kavandatud selliselt, et kuskilt ei jääks ükski puu vaadet segama, nüüd aga turritab silmapiiril seesama Viidumäe kõrgeim tipp, varjates männilatvadega vaadet Sõrve säärele. Iga ilmaga on tornist näha Kihelkonna kiriku torn ja Viki mastid, parema ilmaga haarab silm Vilsandil, Harilaidu ja Kärla korstnaid, väga hea nähtavusega on silmapiiril Kuressaare loss, Tuulte Roos, Sõrve ja isegi Kõpu majakas.

Paar kuud tagasi paigaldas metskond torni asimuutringi, et üleval olles saaks ilmakaari ja kraade täpselt määrata. Et osuti lõhuti ara paari nädalaga, on Mari juba enne torni ronimist jõudnud öelda, aga üleval saab ta järgmise ebameeldiva üllatuse osaliseks, kui näeb kümneid puitu lõigatud nimesid.

"Plaanisime siia üles panna panoraamstendi, et inimestel oleks hea teada, kus ilmakaares midagi näha on, aga karta on, et ega see siin kaua püsi," lepib Mari paratamatusega ja hakkab alla ronima.

Pärast teeb Mari juttu sellest, et Viidumäe torni on roninud mitmed tuntud inimesed, teiste hulgas ka Eesti Vabariigi presidendid.

"Tõsi, siis nad veel presidendid ei olnud, aga mõlemad on käinud siin mitmel korral. Meri käis viimati koos Mongoolia kirjanike delegatsiooniga, Rüütel Moskva inimestega," meenutab Mari ja tundub kangesti sedamoodi, et nüüd on teada, miks teised mehed presidendiks ei pääsenud - nemad ei ole Viidumäe tornis veel käinud. Tegelikult tasub Viidumäele minna aga neilgi, kes kunagi riigitüüri juurde ei kipu - sügisene värvikirev vaade üle Saaremaa on tõeline nauding.

HELI SALONG
Meie Maa
13. oktoober 2001

 
 

Sündmused / Events

<<  Juuni 2018  >>
 Es  Te  Ko  Ne  Re  La  Pü 
    
 
Saaremaa huvitavaim vaatamisväärsus on:
 
Bänner

Ilm Saaremaal