Bänner
Äri PDF Prindi
Saarlased - osavad paadi- ja laevameistrid


Saaremaa sümboleiks peetakse kindlasti paati ja laeva, siinse merekultuuri olulisimaid nähtusi. Saare paadi- ja laevaehitustraditsioonid on sajandeid vanad. 1985. aastal leiti Väikese väina kaldal asuva keskaegse Maasilinna ordulossi lähistelt 1550. aasta paiku ehitatud veesõiduki vrakk. Vanimat eestlaste laevaehituskunsti näidist eksponeeritakse huvilistele Orissaare lähedal Illiku laiul.

Saaremaa paadi- ja laevaehitus on taas hoogu saamas. Sellest, et puust ehitatud merepaat ei kao kuhugi, annavad tunnistust AS-i Saare Paat ja OÜ Vätta Puit tegevus. Plastikust paate toodab OÜ Kasse Paadid.

Nende firmade tegevusala on puupaatide ehitus, vanade paatide restaureerimine ning kasutatud paatide remont. Lisaks traditsioonistele sõudepaatidele valmistatakse Nasval mitmesuguseid vaba-aja- ja kalapüügipaate ning väiketraale. Saare Paadi kuulsaim "lapsuke" on kahtlemata jahtlaev "Lennuk", millega seilates eestlased mõne aasta eest maailmale tiiru peale tegid.

Nasva kalurikülas asub teinegi veesõidukeid ehitav ettevõte —Baltic Workboats. Vanale sadamakohale püstitatud tootmishoonetes valmivad alumiiniumist ja terasest väikelaevad. 2000. aasta kevadel tegevust alustanud ettevõte ehitab kuni 24 meetri pikkusi kalapüügi-, lootsi- ja patrulllaevu, samuti militaar-otstarbelisi aluseid. Siin valmivate laevade tellijad on peamiselt Baltikumi ja Skandinaavia ettevõtjad.

Rootsi ettevõtjale Lennart Alpstälile kuuluv AS Luksusjaht on Saaremaal plastikjahte tootnud seitse aastat. Aastatega on Roomassaares asuva ettevõtte toodetud jahid muutunud üha pikemaks ja täiuslikumaks, neid iseloomustavad head materjalid ja kõrge kvaliteet. Lõviosa, 80% AS Luksusjahi klientidest on rootslased. Ettevõtte 2000. aasta jahimudel, ligi 40 jala pikkune Arcona 400 tunnistati Stockholmi messi auhinna vääriliseks. Käesoleval aastal on kavas turule tuua 46 jala pikkune jaht. AS Luksusjahi valmistatud veesõidukid on Euroopa regattidel väga hästi esinenud - näiteks võitis Arcona 370 tüüp jaht Muhuväina regati.


Elektroonika - Saaremaa olevik ja tulevik

Traditsiooniliste tegevusalade - toiduainetööstuse, paadi- ja laevaehituse ning turisminduse kõrval on Saaremaal kanda kinnitanud uus perspektiivikas valdkond - elektroonikatööstus. Kuressaares tegutseb kolm elektroonikaseadmeid tootvat ettevõtet - OÜ Volex Estonia, OÜ Enerpoint Saare ja OÜ Incap Electronics Estonia.

Ettevõtete juhtide hinnangul on elektroonikatööstusel Saaremaal tulevikku — seda eriti kohaliku tööjõu kvaliteedi ja hinna hea suhte tõttu.

Soome kontserni Incap tütarettevõte OÜ Incap Electronics Estonia omandas 2000. aasta algul Kuressaares elektroonikatehase, mille 1994. aastal oli asutanud kohalik osaühing Altron. Viimane oli taimelavaks ka teistele Kuressaares enamvähem samal ajal või veidi hiljem tegutsema asunud ettevõtetele. Vahepeal põhjaliku uuenduskuuri läbi teinud ning kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimisstandarditele vastavaks tunnistatud ligi 70 töötajaga ettevõte toodab allhanke korras mitmesuguseid elektmonikamooduleid valdavalt Põhjamaade tellijatele, kelle hulgas on maailmas kõigile teada-tuntud firmasid näiteks telekommunikatsiooni ja turvaseadmete valdkondades.

1998. aastal asutatud OÜ Enerpoint Saare kuulub Soome elektroonikafirma Enerpoint OY kontserni. Saaremaa edukaimate ettevõtete hulka kuuluva Enerpoint Saare jaoks on prioriteetideks kõrgekvaliteediline toodang ning tootearendus. Enerpoint Saare projekteerib, valmistab ja müüb saunaelektroonikat, termoregulaatoreid ning elektroonika-blokke suurematele tootjatele üle kogu maailma. Sõltuvus ülikiiresti arenevast kõrgtehnoloogiast nõuab kõigilt kolmelt ettevõttelt pidevat personali koolitamist.


Saaremaal on selleks tänu Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare kolledžile ja Kuressaare Ametikoolile head võimalused. Õppekavade väljatöötamisel ja õppeprotsessi läbiviimisel löövad aktiivselt kaasa ka kohalikud elektroonikaettevõtted.
 
 

Sündmused / Events

<<  Август 2018  >>
 По  Вт  Ср  Че  Пя  Су  Во 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
202122232426
2728293031  
Saaremaa huvitavaim vaatamisväärsus on:
 
Bänner

Ilm Saaremaal