Bänner

Täna + lähiajal

Kasulikud lingid

Teised saared

Saaremaale tuleksin meelsamini ?
 

Email Prindi

Sündmus 

Title:
Loonalaiu süstamatk
Millal:
14.07.2018 - 15.07.2018 
Kus:
Vilsandi - Kihelkonna vald
Category:
Vabaaja üritus

Description

Eestimaa kõige läänepoolsemad maatükid on Nootamaa, Loonalaiu ja Salava laiud, sealt edasi on juba suur vesi kuni Rootsimaa randa. Siinkandis leiab põnevat nii loodusest kui ka kultuuripärandis. Meiega matkab kaasa Lääne-Saaremaa kohapärimuse uurija Lona.

Toimumispaik

Asukoht:
Vilsandi   -   Koduleht
Linn:
Kihelkonna vald
State:
Saare

Description

 

Vilsandi Rahvuspark paikneb meie vabariigi lääneosas, Saaremaa läänerannikul. Looduskaitseala moodustavad Vilsandi saar koos ümbritsevate laidude ja rahudega ning Kihelkonna, Kuusnõmme ja Atla laht neis asetsevate saartega. Vilsandi Rahvuspargis asub ligikaudu 100 saart. Koos ümbritseva akvatooriumiga hõlmab see kokku 180. ruutkilomeetri suuruse piirkonna.

Vilsandi ise ei ole kuigi suur saar. Ta on kuus kilomeetrit pikk ja laiust on tal vaevalt pool sellest.

Esimesena tundis huvi Vilsandi lindude vastu tuletornivaht Artur Toom, kes 1906 a. asus omal algatusel Vaika  saarte linde  kaitsma. 14. augustil 1910 aastal sõlmiti Riia Loodusuurijate Seltsi  ja Kihelkonna  kirikumõisa  vahel  rendileping, mille alusel Vaika saared läksid  kuueks  aastaks  Riia  Loodusuurijate  Seltsi  käsutusse.  Vaika saared kuulutati looduskaitsereservaadiks ja selle ülevaatajaks jäeti Artur Toom.

1957. aasta 7. juunil  võeti Eestis vastu  looduskaitse seadus, mille alusel loodi Vilsandi linnuriigist Vaika Riiklik Looduskaitseala, mis 1971. aastal nimetati ümber  Vilsandi  Riiklikuks  Looduskaitsealaks  ning  7. detsembril 1993. aastal  reorganiseeriti see Vabariigi Valitsuse määrusega Vilsandi Rahvuspargiks.

Kaitseala  hõlmab  mitmeid maastikuliselt omapäraseid looduskomplekse, millest iseloomulikumaks on meresaared. Vilsandi on kaitseala ainuke inimasustatud saar.  Saare rannajoon  on liigestatud  lahesoppide,  neemede ja paljude rannikulähedaste  saarekeste  poolt. Vilsandi  lääne- ja põhjarannal domineerib dolomiitne kaljurand. Loodust iseloomustavad veel eelkõige mereline  kliima, rohke linnustik, ranniku- aladele iseloomulik karaktertaimestik ja huvitav riimveelise mere fauna.

Vilsandi Rahvuspargi keskus asub Saaremaal  Loona mõisas, mis on äsja taastatud. Vilsandi saarel aga asub Vilsandi Rahvuspargi bioloogiajaam koos majutamiskeskusega, mida saavad kasutada teadlased, turistid ja muud huvilised.

 

Sündmused / Events

<<  Oktoober 2018  >>
 Es  Te  Ko  Ne  Re  La  Pü 
    
Saaremaa huvitavaim vaatamisväärsus on:
 
Bänner

Ilm Saaremaal