Bänner

Täna + lähiajal

Kasulikud lingid

Teised saared

Saaremaale tuleksin meelsamini ?
 

Email Prindi

Sündmused Saaremaal

Sündmus 

Title:
Aleksander Lobanovi taieste väljapanek
Millal:
01.05.2009 - 07.06.2009 
Kus:
Kuressaare linnuse kaitsetorn - Kuressaare
Category:
Näitus

Description

Näitusele on välja pandud kurttumma vene art brut kunstniku Aleksander Lobanovi (1924-2003) tööd.

Aleksander Lobanov elas 50 aastat Venemaa erinevates psühhiaatrilistes hooldekodudes. Kogu mehe isiklik vara mahtus vaid ühte kohvrisse ning sisaldas sadu joonistusi ja üledekoreeritud portreefotosid temast endast.

Joonistama hakkas ta 1960. aastatel, laiemalt tuntuks said tema tööd alles pärast mehe surma. Lobanovi tungiajeline pildimaailm (tuntud ka art brut kunstina) väljendab groteskselt Venemaa vaimulaadi, eelkõige isafiguurina esineva Suure Juhi isikukultuslikku ülistamist, mis ka Stalini surma järel on jäänud pesitsema rahva alateadvusesse, ja militaarset jõudemonstratsiooni välisvaenlase ohjeldamiseks.

Lobanovi töödes ühinevad omavahel folkloorse lubokipildi, propagandaplakati ja psühhootilise joonistuse pildisemantika. Lobanovi joonistustel on peamiselt kolm kangelast - tema ise, Lenin ja Stalin. Need müütilised kangelased (isa, poeg ja püha vaim) on kujutatud alati koos militaartehnikaga, poseerides kas siis nn klassikalises jahistseenis või kangelaslikus lahinguolukorras. Lobanovi jaoks tähendavad relvad ühekorraga nii isiklikku võimu kui ka enesekaitset. Ühel joonistustest sihib ta püstoliga valges kitlis mees, kes ilmselt võis olla tema raviarst.

Aleksander Lobanovi joonistused on saanud laiemalt tuntuks tänu kunstnik Dominigue de Miscault'le, kelle abiga tuuakse teosed ka Tallinnasse.

Dominigue de Miscault on Venemaaga seotud sotsiaalse kunstiprojekti kaudu. Kunstnik on 1959. aastal loodud rahvusvahelise organisatsiooni SIPE liige. SIPEs tegeletakse psühhopatoloogilise väljenduse ja kunstiteraapiaga, nende uurimise ja elulise rakendamisega ning organisatsiooni kuulub mitusada liiget kogu maailmast.

Dominigue de Miscault' algatusel on Venemaal alates 1990. aastate lõpust korraldatud mitu teraapiat, psühhopatoloogiat ja kunsti ühendavat töötuba.
Kunstniku initsiatiivil on korraldatud mitu Aleksander Lobanovi näitust (viimati 2008. aastal Taanis) ning kirjastatud põhjalik album Lobanovi teostest.

http://www.aleksander-lobanov.com/sa-vie_gb.php

Toimumispaik

Kuressaare linnuse kaitsetorn
Asukoht:
Kuressaare linnuse kaitsetorn   -   Koduleht
Tänav:
Lossihoov 1
Linn:
Kuressaare
State:
Saaremaa
Riik:
Riik: ee

Description

Lossihoov 1, Kuressaare, Saaremaa

Saaremaa Muuseumi külastusajad:

1. maist - 31. augustini E - P kell 10.00 - 19.00 (kassa avatud 10.00 - 18.00)

1. septembrist - 30. aprillini K - P kell 11.00 - 19.00 (kassa avatud 11.00 - 18.00)

 

Sündmused / Events

<<  September 2018  >>
 Es  Te  Ko  Ne  Re  La  Pü 
       1  2
  3  4  5
Saaremaa huvitavaim vaatamisväärsus on:
 
Bänner

Ilm Saaremaal