Bänner

Kasulikud lingid

Teised saared

Saaremaale tuleksin meelsamini ?
 

Email Prindi

Sündmused Saaremaal

Sündmus 

Title:
Eerik Haameri 110. sünniaastapäevale pühendatud valiknäituse “Eerik Haameri tuum”
Millal:
17.02.2018 - 20.04.2018 
Kus:
Raegalerii - Kuressaare
Category:
Näitus

Description

Näitus on avatud Kuressaare Raegaleriis 17. veebruarist – 20. aprillini 2018. Näitus koosneb 25st  Haameri märgilisest teosest, mis on Kuressaarde toodud Tallinna, Viinistu, Tartu kunstimuuseumidest ja Saaremaa  Muuseumist ning paljudest erakogudest. Näituse kuraator ja kujundaja  on kunstiajaloolane, Haameri biograafia autor  Reeli Kõiv. Kataloogi koostas Reeli Kõiv, kujundas graafik Urmas Viik.

 

ERIK HAAMER

Erik Haamer sündis 1908 aastal Kuressaares. 1926. aastal lõpetas ta Saaremaa Ühisgümnaasiumi. Oma kunstiõpinguid alustas ta 1930. aastal Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas Nikolai Triigi õpilasena. Peale kooli lõpetamist töötas Tartu Poeglaste Gümnaasiumis ning Tallinna Kujutava ja Rakenduskunsti koolis.

1944. aastal põgenes Erik Haamer nõukogude okupatsiooni eest Vilsandi saarelt Rootsi, kus töötas 1954. aastani Rootis Etnograafia Muuseumi arhiivis.

Kodumaad külastas Eerik Haamer vaid kahel korral. 1970. – 1971. aasta vahetusel oli Kadrioru kunstimuuseumis tema tööde näitus, mille avamisel viibis ka kunstnik ise. 1986. aasta maikuus oli kunstimuuseumis taas tema tööde näitus ning siis õnnestus tal veeta pool päeva ka Kuressaares.

Erik Haamer suri 1994. aastal Kungälvis ning tema urn on maetud Kudjape kalmistule, vanemate hauaplatsile.

LOOMING

Eerik Haameri sõjaeelse loomingu võtmemotiiviks on Ruhnu saar. Ruhnu ainesest kujunes Haameri elu edukaim motiiv. 1937. omandas teose “Ruhnu kalurid” Kaunase Kunstimuuseum, “Kalasadamas”, Budapesti Kunstimuuseum ning Rooma Kunstimuuseum ostis 1938. Haameri “Kammeljapüüdjad”.

Tema selle perioodi loomingut iseloomustavad lisaks suvised Saaremaa maastikud ning saarlane oma igapäevategevuste juures.

1940. aastal maalis ta panoraamse maali “Saaremaa”, mis on maalitud Atla ja Karala motiividel. Kunstnik tegi selle töö venna Eugen Haameri projekteeritud Kuressaare Algkooli uue hoone tarbeks.

Kodumaa perioodi inimese olemust ja saatust mõtestav looming on Eesti maalikunsti klassika. Rootsi perioodil maalis ta meenutuste ja mälestuste põhjal sageli kodumaa loodust ja inimesi.

1954. aastal ilmus Torontos Eerik Haameri illustratsioonidega Kalevipoeg. Tema loomingu tuntumate maalide seas on “Pime”, “Noor ema” ja “Perekond vees”.

Toimumispaik

Asukoht:
Raegalerii   -   Koduleht
Tänav:
Tallinna 2
Linn:
Kuressaare

Description

 

Kunstialased küsimused, näituste planeerimine ja korraldamine:

kunstikuraator LII PIHL Tel. 45 33 266; 51 66 433   raegalerii@kuressaare.ee

Kuressaare raekoda - Raegalerii  (Tallinna tn.2,  Kuressaare 93819 )

2 näitusesaali (hoone esimesel korrusel) - 49,9 ja 56,8 m2

 

 

Sündmused / Events

<<  Oktoober 2018  >>
 Es  Te  Ko  Ne  Re  La  Pü 
    
Saaremaa huvitavaim vaatamisväärsus on:
 
Bänner

Ilm Saaremaal